PROFESIONÁLNĚ, ZÁBAVNĚ!

Warrior diet

Výživa a její směry. Neustále omílané téma s nejasným závěrem a rozuzlením. Na úvod bych uvedl moji nezaujatost vůči některému způsobu stravování, kterých je dnes opravdu požehnaně a vyzdvihl bych zde své osobní zkušenosti, které mohou být pro někoho inspirující a pro některé jedince naopak zcela mimo mísu. Protože právě osobní zkušenosti mají být to co Vás posouvá dál a na zakládě čeho máte hodnotit.
Je tomu už téměř 5 let co jsem cíleně začal testovat metodu kontrolovaných půstů. Tehdy toto téma bylo naprostým tabu. Konkrétně mě zaujal přístup Oriho Hofmeklera a jeho Warrior diet. S menšími úpravami se takto stravuji doteď. Už nic netestuji. Už tak prostě žiju. Ano, byly zde pokusy opět začít s "normálním" režimem (4-5 jídel denně), ale návrat byl pro mě opravdu nepohodlný a zbytečný. Vytvořil jsem proto pro své klienty "manuál" sloužící k navedení do tohoto stravovacího režimu.
Dokument obsahuje celkový souhrn informací o způsobu stravování, jenž jde svou podstatou naprosto mimo proud současného režimu doporučeného stravování. Veškeré informace použité v manuálu jsou stručným výpisem z knihy Ori Hofmeklera „Warrior diet“.



PROČ PRÁVĚ KONTROLOVANÉ HLADOVĚNÍ – NÁHLED DO HISTORIE


Hofmekler celkem podrobně popisuje dobu římských a řeckých válečníků, tedy dobu před počátkem našeho letopočtu. Tito bojovníci měli velice střídmou stravu, která byla složena pouze z pšenice, sýra, dostupného ovoce a zeleniny a soleného masa, kde tato sůl působila jako přírodní konzervátor. Pšenice ovšem nepodléhala způsobu zpracování na bílou mouku tak, jak ji známe dnes. Byla pojídána i s tzv. obilkou (vnější část zrna). Díky této části plné enzymů se obsažený škrob s lepkem štěpí mnohem lépe. Pokud je upravená pšenice (bílá mouka) dále tepelně upravována, štěpení a vstřebatelnost se ještě více zhoršuje. V trávicím systému pak poškozuje sliznici, kde brání vstřebávání ostatních živin. Rapidně tak klesá činnost imunitního systému a vytváří se tzv. dysbiosa (přemnožení bakterií a plísní).
V té době obecně lidé žili velmi vyčerpávajícím způsobem. Den trávili neustálou manuální činností, nebo celodenním cestováním. Večer byla jediná doba vhodná na relaxování, debatování a zábavu. U stolu se sešla celá rodina a užívala si čas trávený spolu, zpříjemněný plnohodnotnými pokrmy.
Tento způsob stravování je v některých východních zemích stále prosazovaný. Hofmekler byl překvapen, jak bohatě a intenzivně dokáží večeřet i ty nejchudší japonské rodiny.



PRINCIPY PROCESU KONTROLOVANÉHO PŮSTU


Princip nového způsobu stravování je jednoduchý. Jedná se o neustálé opakování dvou rozdílných cyklů. První fáze je proces kontrolovaného hladovění. Velmi důležité je ono přídavné jméno „kontrolovaného“ (nejedná se o půst). Ve druhé fázi dochází ke konzumaci velkých jídel, která by měla zajistit požadované uspokojení a doplnění všeho, co Vaše tělo potřebuje. Nejedná se o dietu, ale o dlouhodobě udržitelný způsob stravování, což řeší problém některých diet, které neuvádějí další postup. Adaptace organismu je z časového hlediska velmi rozdílná (v horizontu až tří týdnů). Nespornou výhodou je jednoduchost stravování bez nutnosti počítání kalorií a vážení potravin. Vše je založeno na stále silnější schopnosti poslouchat své tělo a na instinktu. Zjednodušeně lze říci, že lidské tělo pracuje ve dvou rozdílných systémech vegetativního nervového systému, který má za úkol udržovat homeostázu vnitřního prostředí. Těmito systémy jsou sympatikus a parasympatikus. Sympatikus je zodpovědný za okamžité reakce organismu. Tyto reakce jsou typické pro tzv. pohotovostní stav. Tento stav odvádí krev z trávicího traktu a kůže (vazokonstrikce), zvyšuje se nejen průtok krve kosterní a srdeční svalovinou, výměna plynů v plicních alveolách, ale i srdeční frekvence.
Naopak parasympatikus zajišťuje celkové zklidnění organismu. Dilatuje cévy v gastrointenstinálním traktu a tím dochází k přesunu části krve z kosterního svalstva. Klasickým nástupem parasympatiku je období těsně po obědě, kdy se dostavují únavové stavy. Toto souvisí s dalším benefitem Warrior diet. Pokud nekonzumujeme velké jídlo během dne přes poledne, znatelně snížíme funkci parasympatického systému a budeme tělo udržovat stále v pohotovostním stavu.



MÁTE O MANUÁL ZÁJEM A CHCETE SE DOZVĚDĚT VÍCE? NEVÁHEJTE MĚ KONTAKTOVAT NA UVEDENÝCH KONTAKTECH.

Pak už jen zbývá popřát dobrou chuť!